Организацията на обединените нации прогнозира, че световното население ще достигне 9,7 милиарда до 2050 г. Тъй като глобалното затопляне и недостигът на енергия се засилват, хората са изправени пред безпрецедентни предизвикателства на множество фронтове като доставка на храна, енергия и вода. Това породи належащата нужда от зелени и устойчиви земеделски практики.
През 2021 г. пилотите на DJI са изпълнили селскостопански мисии, обхващащи общо 66,7 милиона хектара земеделска земя. Освен по-голямата ефективност на машините, с какво още сме допринесли за екосистемата и нейното устойчиво развитие?
По-екологични практики
Намаляване на въглеродните емисии с 3,43 милиона тона
Изменението на климата, което предизвика редица екологични проблеми като топене на ледници и покачване на морското равнище, оказва влияние върху живота на всеки от нас. Един от начините за справяне с климатичната криза е чрез намаляване на въглеродните емисии. За тази цел Китай се е ангажирал да постигне пикови емисии до 2030 г. и неутрализиране на въглерода до 2060 г. DJI Agriculture повтаря тези цели, като проучва начини за ограничаване на въглеродните емисии.
При операциите за растителна защита замяната на традиционните машини с дронове може да намали въглеродните емисии с 51,45 kg CO2e (еквивалент на въглероден диоксид) на хектар.[1] За 66,7 милиона хектара това се равнява на 3,43 милиона тона CO2e.
3,43 милиона тона въглеродни емисии са еквивалентни на
- Въглерод, усвоен от 161 милиона дървета за една година
- Въглеродни емисии от 1,27 милиона превозни средства
- Спестена вода с 29 милиона тона
Използването на дронове в управлението на земеделска земя спестява около 435 литра вода на хектар в сравнение с ръчните операции. За 66,7 милиона хектара това се равнява на спестяването на 29 милиона тона вода. 29 милиона тона вода се равняват на потреблението на вода от 52,72 милиона жители за една година[2]
Увеличен процент на използване на пестициди с 10% [3]
Прилагането на селскостопански дронове може да увеличи степента на използване на пестициди с най-малко 10% в сравнение с ръчното пръскане на гърба. При норма на използване на пестициди от 1,5 кг на хектар, 1000 тона пестициди могат да бъдат спестени чрез пръскане на 66,7 милиона хектара с помощта на дронове.
Завишена безопастност при управление за земеделска земя
Отравянето с пестициди е вечен проблем в индустрията. Увеличеното използване на селскостопански дронове направи операциите в земеделските земи по-безопасни чрез защита на персонала от химически опасности, осигурявайки на фермерите по-здравословна и безопасна работна среда.
Предоставяне на нови решения за опазванен на околната среда
Мини за повторно озеленяване в Синдзян
Преди три години беше установено, че няколко изоставени мини в град Фуканг, префектура Чанджи в Синдзян са причинили сериозно замърсяване на местната околна среда. През март 2021 г. селскостопанският партньор на DJI Tieman екип за растителна защита се присъедини към операциите по повторно озеленяване за мините, където те засяха 666,7 хектара земя с помощта на дронове и възстановиха растителността й. Това лято мините бяха покрити с метеща зелена трева и показваха жизнени признаци на растеж.Успех при засяване на кални площи в Zhejiang
През март 2021 г. Shanghai Mu Ying Ecological Technology разпръсна 12 милиона семена от scirpus mariquete върху кални площи близо до 10-километровата морска стена Baishawan в крайбрежните влажни зони на Pinghu City, Jiaxing, Zhejiang, с помощта на DJI T30. За четири месеца местността се превърна в зелена и живописна екологична атракция. Успешният проект предоставя ценни опити за засаждане, които могат да бъдат възпроизведени в бъдещи усилия за защита на влажните зони.
Засяване на трева на Тибетското плато
Екологичната среда в Тибет е крехка поради комбинация от фактори, включително висока надморска височина, студен климат и уникална топология и водна среда, които са довели до сериозни проблеми с опустиняването и деградацията на земята. На 28 май 2021 г. екипът за растителна защита на DJI проведе първата си мисия за засяване на трева с дрон в девет окръга в четири града, а именно Лхаса, Шигаце, Шанан и Ниингчи, с цел подобряване на възможностите за залесяване в заснежените плата. Операцията обхвана площ от 44 320 хектара, като бяха разпръснати около 323,01 тона семена.
Дигитално земеделие за прецизно управление на земеделска земя
Променливото разпръскване намали потреблението на торове в оризови и пшенични полета с 10%
През 2021 г. Jiangsu Farming внедри цифровите селскостопански решения на DJI в управлението на своята земеделска земя от 86 700 хектара. По време на пандемията компанията прегърна дигиталното управление на производството чрез внедряване на дронове за автономни патрули и дистанционно наблюдение на растежа на културите. С променливата и прецизна технология за разпръскване на дрона те също така успяха да намалят консумацията на торове в своите оризови и пшенични полета с 10%.Прецизен химически контрол и обезлистване за памучни култури
През май 2021 г. Chen Gongxu от Shihezi City, Xinjiang възприе дигиталните селскостопански решения на DJI за своите памукови полета с повече от 333,3 хектара. Той използва многоспектрален дрон, за да изследва растежа на памука в различни области и да генерира карти за третиране за пръскане на промотори на растенията в различни количества.
Разчитайки на мултиспектрални данни, дронът може също така да пръска дефолианти в точни количества. Това не само свежда до минимум използването на дефолианти, но е и по-щадящо за земята и околната среда, като същевременно гарантира правилно обезлистване на културите. Към 28 септември добивът на памук на Chen отбеляза увеличение от 900 kg до 9150 kg на хектар и намаление на употребата на химикали с 20%.
По-добър растеж, по-добър живот.
[1]. Дизелът е основният източник на гориво за конвенционалните трактори. Въз основа на указанията на IPCC калоричността на единица за дизелово гориво, използвано от селскостопански машини, е 42 652 KJ/kg, с емисионен фактор на CO2 за единица калоричност от 74,1 kg/GJ и коефициент на въглеродно окисление от 0,98. Следователно емисионният фактор на CO2 за дизелово гориво е 3,10 kg CO2e/kg. През 2016 г. средният разход на гориво за механизирани операции за растителна защита в Китай е 16,8 kg/ha, което означава въглеродни емисии от 52,05 kg на хектар. Дроновете за въздушно приложение се захранват предимно с електричество и техните пръскащи действия се задвижват главно от бензинови генератори. Калоричността на единица за бензин е 43 070 KJ/kg, с емисионен фактор на CO2 за единица калоричност от 69,3 kg/GJ и коефициент на въглеродно окисление от 0,98. Това означава, че емисионният фактор на CO2 за бензин е 2,93 kg CO2e/kg. При дейности за растителна защита разходът на бензин на хектар е прибл. 0,21 kg/ha, което означава въглеродни емисии на хектар от 0,63 kg CO2e. Селскостопанските дронове са по-енергийно ефективни от конвенционалните машини, способни да намалят въглеродните емисии с 51,45 kg CO2e на хектар.
[2]. Средният прием на вода на година е 550 литра.
[3]. В документът „Въздействието на широкото използване на дронове за въздушно приложение върху подобряването на степента на използване на пестициди в Китай“ от Yuan Huizhu, et. ал. от Института за защита на растенията, Китайската академия на селскостопанските науки, нивата на използване на пестициди, постигнати от дронове за въздушно приложение с малък капацитет на резервоара, летящи на ниски височини за пръскане върху ориз, пшеница и царевица, са 49,1%, 57,1%, и 52. 70% съответно, в сравнение с ръчно пръскане на гърба с голям капацитет на резервоара. По данни на Министерството на земеделието и селските райони коефициентът на използване на тора за трите основни култури, а именно ориз, пшеница и царевица, през 2020 г. е 40,2%. В сравнение с ръчното пръскане на гърба с голям капацитет на резервоара, селскостопанските дронове могат да подобрят степента на използване на пестициди с поне 10%.